Odpowiednie oświetlenie domu

Nawet najbardziej atrakcyjne wnętrze traci na swojej świetności, gdy jest źle oświetlone. Oświetlenie wpływa bowiem na nasze samopoczucie, klimat danego pomieszczenia, podkreśla także jego atrakcyjność. Odpowiedni wybór jest więc bardzo istotny.
Chcąc dostosować oświetlenie do charakteru pomieszczeń, musimy zastanowić się nad tym jaką funkcję ma w nich pełnić. Podstawą jest oświetlenie ogólne, które równomiernie rozświetla cały pokój. Zwykle stosuje się oprawy sufitowe. Uzyskujemy w ten sposób światło odbite lub rozproszone. Z kolei oświetlenie miejscowe (kierunkowe) jest niezbędne do łazienki, kuchni czy biura. Jasne światło skupione jest na konkretnych częściach wnętrza. Możemy regulować kąt jego padania. Wyróżniamy także oświetlenie dekoracyjne, służące do eksponowania wybranych elementów, na których chcemy skupić uwagę. Do tego celu wykorzystujemy światło skupione bezpośrednie.
Nowoczesne systemy oświetleniowe opierają się na zasilaniu prądem o niskim napięciu (12 lub 24 V). Popularne jest tutaj oświetlenie szynowe, linkowe, oprawy halogenowe itd. Do ich prawidłowego działania niezbędny jest transformator. Wyróżniamy transformatory elektroniczne i konwencjonalne, które dostępne są w obudowie dekoracyjnej.
Ważne jest więc, by umiejętnie dobrać rodzaj oświetlenia do danego pomieszczenia, gdyż to zapewni nam optymalny komfort .

About the author /


Related Articles