Podłączenie grzejników

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni grzejnik do swojego domu czy mieszkania, musimy się teraz zastanowić nad jego podłączeniem do instalacji. Jednak każdy grzejnik wymaga podłączenia do dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Przewód zasilający doprowadza do grzejnika gorącą wodę, zaś drugi przekazuje wodę z powrotem do instalacji.

Istnieją cztery podstawowe typy podłączeń: boczne jednostronne, krzyżowe, siodłowe i odpodłogowe. To na jaki sposób podłączenia się zdecydujemy, zależy od instalacji (pompowa, grawitacyjna), a także od sposobu jej prowadzenia, od naszych zasobów finansowych, a także względów estetycznych.

Dużym udogodnieniem jest to, że większość grzejników możemy zamontować bez potrzeby wyjmowania ich z fabrycznych opakowań. Najwięcej możliwości podłączeń do instalacji dają uniwersalne grzejniki płytowe.

Podłączenie boczne jednostronne stosuje się w przypadku grzejników członowych, a także płytowych z przyłączami bocznymi (grzejniki typu C).

W tym przypadku rury zasilania i powrotu podłączone są do grzejnika z boku. Przewód zasilania powinien być podłączony do górnego króćca grzejnika, a powrotny do dolnego. Warto pamiętać, że odwrotne podłączenie powoduje spadek mocy cieplnej grzejnika o ponad 30 proc.

Podłączenie krzyżowe dwustronne stosuje się, gdy długość grzejnika przekracza 2 metry, w celu zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury na całej powierzchni grzejnika. Przy tym podłączeniu rury zasilania i powrotu znajdują się po przeciwnych stronach grzejnika.

Podłączenie siodłowe dwustronne to szczególny przypadek połączenia dwustronnego. W tym połączeniu obie gałązki (zasilająca i powrotna) podłącza się do dolnych otworów grzejnika. Takie podłączenie stosuje się w grzejnikach zasilanych z boku (typ C), gdy instalacja CO rozprowadzona jest w listwach przyściennych nad podłogą.
W przypadku takiego podłączenia, należy pamiętać, że spowoduje ono spadek wydajności grzejnika o ok. 10 procent.

Podłączenie odpodłogowe pozwala na poprowadzenie przewodów grzewczych pod podłogą, co wygląda bardzo estetycznie. Przewody są podłączane od dołu, a długość przewodów, które możemy zobaczyć na zewnątrz wynosi jedynie ok. 10 cm. Podłączenie takie stosuje się jedynie w przypadku grzejników oznaczonych symbolem V i VK, które mogą być podłączane od dołu. Są to grzejniki płytowe i konwektorowe. Warto wziąć pod uwagę, że grzejniki płytowe z podłączeniem odpodłogowym są droższe od tych z podłączeniem bocznym o ok. 25 procent.

About the author /


Related Articles