Ściana zieleni

Czy gleba jest niezbędna dla roślin? Zapewne wiele osób powiedziałoby, że owszem, ponieważ rozpuszczone tam sole mineralne i znajdująca się w niej woda są niezbędnymi substratami procesu fotosyntezy. Z pewnością fakt, iż w naturze rośliny rosną właśnie na pionowych ścianach, was zaskoczy. Skały, pnie drzew, zbocza, urwiska, klify czy wejścia do jaskiń, a także po prostu ściany.

Motyw wiszącego ogrodu obecny jest niemal wszędzie: zarówno na zewnątrz jak i w nowoczesnych domach handlowych, biurowcach czy domach prywatnych. Zielone ściany poprawiają jakość powietrza, są elementami konstrukcyjnymi, które wygłuszają i zatrzymują ciepło, co wpływa na temperaturę powietrza. Ponadto to miejsce, gdzie żyją owady i małe zwierzęta, a także zbiorniki dla wód opadowych.

Trzon konstrukcji stanowi metalowa rama, która stoi lub wisi na ścianie. Znajduje się na niej warstwa PVC, zapewniająca wodoodporność, a także warstwa filcowa z poliamidu, która pełni funkcje podłoża dla korzeni. Ściana zieleni jest bardzo lekka i zajmuje mało przestrzeni.

Wybierając rośliny powinniśmy kierować się ich indywidualnymi wymaganiami i potrzebami. Jeśli nasza instalacja ma być pod gołym niebem, powinniśmy wybrać rośliny odporne na warunki klimatyczne. We wnętrzach wybór jest zdecydowanie większy, gdyż kontrolowana przez nas temperatura powietrza pozwala na sadzenie ozdobnych, ciepłolubnych gatunków.

Wiszący ogród potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrz i ogrodu. Zieleń wnosi żywe akcenty, jest też formą wyrazu artystycznego. Może więc warto zastanowić się nad ścianą porośniętą roślinami?

About the author /


Related Articles