Styl art. deco

Art. deco to modernistyczne dążenie do prostoty połączone z tradycją. Charakteryzuje się zgeometryzowaniem, a także jasną, żywą kolorystyką. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie tym stylem nasiliło się.

W stylu dominują przedmioty i meble z lat dwudziestych i trzydziestych, a także nowe, specjalnie stylizowane. Owe meble cechuje niezwykła trwałość, solidność i dobra jakość. Na ogół wykonywane są ręcznie z niezwykłą dokładnością. Miękkie kanapy o opływowych kształtach, kwieciste tapety, funkcjonalne drobiazgi inspirowane zdobieniami egipskimi czy klasycznymi greckimi łagodzą masywne biurka i komody. Dąży się tutaj przede wszystkim do zachowania porządku i geometryzacji, przy jednoczesnej dbałości o dekoratywność, elegancję i komfort.

Istotną rolę pełni tutaj drewno, metalowe akcenty i naturalne tkaniny, które dopełniają secesyjne, płynne linie, geometryczne kształty, florystyczne elementy, a także motywy postaci kobiet i zwierząt. Nie można sobie tutaj pozwolić na przypadkowe przedmioty – każdy z nich powinien synchronizować z wnętrzem, co utworzy spójną całość. Ponadto należy pamiętać o funkcjonalności, bo art. deco to przede wszystkim funkcjonalność połączona z finezją.

Urządzenie mieszkania w stylu art. deco jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników klasycznych form. Warto pamiętać o detalach, które sprawią, że kreowany przez nas styl nabierze autentyczności np. małe kolorowe kosteczki na podłodze lub ścianach w łazience układające się w cieniowany wzór.

About the author /


Related Articles