Styl eklektyczny

Styl eklektyczny, kryjący się pod hasłem: „gustowny misz-masz” czy „artystyczny nieład”, definiowany jest często jako połączenie rustykalności i nowoczesności. Cechą charakterystyczną jest wszechobecne drewno, niespotykane kształty, duże, rzucające się w oczy meble, przemyślane, ciekawe akcesoria. To połączenie nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań ze zgromadzonymi przez nas pamiątkami lub elementami z innych stylów aranżacyjnych. Połączenie kilku opozycyjnych styli jest bardzo trudne, gdyż wymaga od nas wyczucia dobrego smaku, które umożliwi nam stworzenie jednej, spójnej i niepowtarzalnej całości. Nie można sobie tutaj pozwolić na całkowitą swobodę, a dobór każdego nowego elementu powinien być świadomy i przemyślany.

Bardzo dobrze prezentują się tu meble z różnych epok w odsłonach nowoczesnych, lecz także zwykłe, naturalistyczne, drewniane i surowe. Zestawiać można niemal wszystko, wszelkie kontrasty są tutaj pożądane. Najlepiej jednak łączyć meble o neutralnych, stonowanych barwach, gdyż jest to prostsze niż zestawianie elementów o krzykliwych kolorach. Nieumiejętne kontrastowanie mebli rodzi istny chaos, dlatego należy być bardzo ostrożnym.

W kolorystyce należy zachować umiar. Dobrze jest zdecydować się na wspólną barwę ścian i podłóg. Doskonałym tłem do eksponowania sprzętów są kolory jasne, nieprzytłaczające.

Eklektyzm sprawdza się u osób, które nie posiadają konkretnego, ulubionego stylu, lubią eksperymentować i pragną uzyskać własne, autentyczne i funkcjonalne wnętrze. Ponadto mają potrzebne wyczucie, by zachować w tym szaleństwie równowagę.

About the author /


Related Articles