Sypialnia w stylu japońskim

Prosta, bardzo stylowa i choć nie do końca funkcjonalna to i tak ma masę zwolenników na zachodzie. Sypialnia utrzymana w stylu japońskim emanuje pięknem, jest w symbiozie z naturą, przepełnia ją światło.

Sypialnia w klimacie kraju Kwitnącej Wiśni powinna być jasna, dlatego nie ma tu miejsca dla soczystych kolorów, wzorzystych tapet czy imitacji drewna. Trafnym wyborem są raczej ściany w odcieniach bieli: barwy subtelnie kremowe, przecierane. Rażącą biel łatwo zneutralizować beżowymi zasłonkami czy kilkoma obrazami haiku w kremowych odcieniach.

Meble w stylu japońskim są lekkie, proste i eleganckie. Japończycy projektują sypialnie z naciskiem na linie poziome, a nie pionowe. Meble są więc zatem raczej niskie i znajdują się blisko ziemi. Ich charakterystyczną cechą jest brak jakichkolwiek ozdób. Za łoże może służyć futon, czyli materac, który można zwinąć i złożyć za dnia. To pozwala na wykorzystanie sypialni również jako pokoju dziennego.

W aranżacji wykorzystuje się tylko materiały naturalne, takie jak drewno czy kamień. Dodatki nie są zanadto wyraziste – stawia się raczej na kilka wystylizowanych elementów np. na pościel w delikatny nadruk kwitnącej wiśni, szlafrok z jedwabiu czy kilka świeczników. Bardzo ważne jest także światło słoneczne, natomiast sztuczne powinno być zminimalizowane. Oczywiście można pokusić się o subtelne, przytłumione światło (lampion), które pięknie podkreśli delikatną pościel i proste meble, ale nie jest to obowiązkowe.

Urządzenie sypialni w stylu japońskim jest z pewnością odważnym i oryginalnym rozwiązanie. Jednak może warto odkryć w sobie japońską naturę i cieszyć się pięknym, eleganckim wnętrzem?

About the author /


Related Articles