Żywopłot

Żywopłot to gęsto rosnące drzewa lub krzewy sadzone w celu uzyskania ściany zieleni. Ma on sporo zalet i pełni wiele funkcji. Zapewnia ochronę przed kurzem i zanieczyszczeniami, wydziela dużą ilość tlenu i wilgoci, idealnie nadaje się do tworzenia obwódek wokół rabat, dzieli ogród na poszczególne części, a także odgradza naszą działkę od wścibskich sąsiadów. Pełni zatem również rolę zwykłego płotu, z tą różnicą, że należy go odpowiednio pielęgnować, by cieszył nasze oczy przez wiele, wiele lat.

Termin sadzenia roślin pod żywopłot zależy od tego na jakie rośliny się zdecydujemy. Jeśli wybierzemy krzewy lub drzewa zrzucające liście, należy posadzić je, gdy będą w stanie bezlistnym. Powinniśmy też zapewnić roślinom optymalny czas na przyjęcie się, dlatego nie wolno sadzić ich tuż przed nastaniem mrozów.

Ziemię pod żywopłot trzeba odpowiednio przygotować: przekopać i usunąć chwasty, uzupełnić brakujące składniki gleby, wyznaczyć linię sadzenia sznurkiem i przystąpić do działania. Należy pamiętać o tym, że im słabsza jest gleba, tym odległości pomiędzy roślinami powinny być mniejsze. Zwykle krzewy iglaste i liściaste sadzi się w odległości 30 – 40 cm. Po posadzeniu rośliny powinno się je obficie podlać, a także wyściółkować ziemię wokół nich. Należy im zapewnić również odpowiednie warunki świetlne. Aby żywopłot rósł szybko, należy go regularnie podcinać.

Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie żywopłotu do gleby na naszej działce. Jeśli nasza gleba nie jest zbyt dobrej jakości, powinniśmy zdecydować się na krzewy liściaste, które rosną szybko, lecz zrzucają liście na zimę. Natomiast drzewa iglaste są ozdobą przez cały rok, jednak rosną wolniej, są bardziej wrażliwe i wymagają większego nakładu finansowego.

About the author /


Related Articles